Jdi na obsah Jdi na menu
 


Míchael Jackson - Životopis

14. 6. 2010

 

Michael Jackson, celým jménem Michael Joseph Jackson, byl americký popový zpěvák, skladatel a tanečník černošského původu. Během své výjimečné kariéry prodal po celém světě kolem 750 milonů desek, připsal si na konto 13 jedničkových hitparádových singlů a stal se jedním z hrstky umělců, kteří byli dvakrát slavnostně uvedeni do Rokenrolové síně slávy. Guinnessova Kniha rekordů ho vyhlásila Nejprodávanějším umělcem všech dob. Jackson získal 13 vyročních hudebních cen Grammy a převzal Americkou hudební cenu jako Umělec století. V tanci přišel se zvláštním tanečním krokem, kdy divák má pocit, že tanečník kráčí vpřed, ale ve skutečnosti kráčí pozpátku – Moon walk (měsíční chůze).

Michael se rodí 29. srpna 1958 v Gary, ve státě Indiana (USA). Ještě v dětství se stává členem skupiny Jackson 5; skupiny, ve které působí jeho starší bratři. Jackson 5 se popularizuje v roce 1968, kdy skupina podepisuje kontrakt s firmou Motown a vydává své první LP. Z bratrů se postupně stávají mezinárodní superhvězdy. Natáčí tři desky, které ihned ovládají americké hitparády. Souběžně s tím Michael startuje sólovou kariéru. Jeho prvním hitem je balada "Got to Be There", ze stejnojmenného debutového alba (1972). Michael má další hity: "Rockin' Robin", "Ain't No Sunshine" a "Ben". Tyto hity se objevují na prvním místě americké hitparády.

 

V r. 1977 začíná Michael spolupracovat se skladatelem a producentem Quincy Jonesem a objevuje se i v muzikálu The Wiz. Toto setkání je jedno z nejpřelomovějších v celé hudební historii vůbec. Nevíme, zda by to, co mělo přijít, obstálo stejně dobře i bez něj, ale sám Michael na jeho adresu prohlásil, že pokud nějaká skladba něco potřebuje, pokud jí něco chybí, Quincy vždy ví co to je a přidá to tam. Tato veleúspěšná dvojice začíná pracovat na novém materiálu.

V roce 1979 přichází s první autorskou deskou, která nese název Off the Wall. Sám Michael řekl, že toto album bylo nesmírně důležité kvůli tomu, co se mělo teprve odehrát.

V roce 1982 začíná spolupracovat s Rodem Tempertonem a vzniká píseň "Thriller". Jen pro zajímavost - tento hit se původně jmenoval "Stardust", ale Jacksonovi se refrén nelíbil, protože prý nemá tak dobrý zvuk. Velmi spontánně vznilk hit "Billie Jean" a to při cestě v autě. Jeho alba přinášejí spoustu dalších hitů a za rok 1983 si Michael odnáší 8 cen Grammy.

Další album Thriller je nejprodávanějším albem všech dob.

Po přestávce se v r. 1984 spojuje s Jackson 5 a následuje obrovské turné Victory. Také má hitový duet s Mickem Jaggerem - "State Of Shock". V následujícím roce skládá společně s Lionelem Richiem charitativní píseň "We Are The World" a stává se též hlavním představitelem ve filmu Captain EO.

Mimo svých bratrů zpívá Michael mnoho skladeb s různými interprety: Janet Jackson (Scream), Diana Ross (Ease On Down The Road, Eaten alive), Paul McCartney (Say, Say, Say, Girl is Mine, Man), Stevie Wonder (Just Good Friends), Mick Jagger (State Of Shock), Freddie Mercury (State Of Shock), (More To Life Than This), Eddie Murphy (Whatzupwitu), Britney Spears (Way You Make Me Feel), Will.i.am (Girl Is Mine 2008, P.Y.T. 2008, Wanna Be Starting Something 2008), Akon (Wanna Be Startin' Somethin' 2008, Hold My Hand), Fergie (Beat It 2008) atd.

Jackson má také svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Spolupodílel i na hudební stránce početných filmů a seriálů (Zachraňte Willyho 1, 2, Simpsonovi, E.T. mimozemšťan, Moonwalker, Kapitán EO, Čaroděj, Safari, Superman apod.)

Michael se aktivně osobně i finančně spolupodílí na mnohých humanitárních akcích a projektech, rovněž i na aktivitách proti válkám, živelnému ničení fauny a flóry na Zemi, což se je ostatně námětem mnoha jeho skladeb a videoklipů (například již zmíněná „We Are the World“, dále „Gone Too Soon“, „Heal the World“, „Earth Song“ a další). Je zakladatelem charitativního fondu Heal the World (Uzdravme svět).

V roce 1988 vychází jeho knižní autobiografie Moonwalker.

V r. 1993 získává další Grammy, tentokrát v kategorii Legenda. Po vydání alba následuje vskutku velkolepé turné. Má dvě etapy, běhěm nichž probíhá na 69 koncertů pro 4 miliony diváků. Ovšem druhá půlka turné dostává hořkou příchuť ve chvílí, kdy je zpěvák obviněn ze sexuálního obtěžování 13ti letého chlapce. Od té doby se už o Jacksonovi píše pouze v souvislosti s jeho údajným zneužíváním dětí, braním drog a osobním bankrotem. Michael je však zproštěn ze všech desti bodů obžaloby. Malé světlo naděje velkého návratu svítí 11.2.2008 s vydáním reedice alba Thriller - Thriller 25, oznámení práce na nové desce a příprava comebacku - velkého koncertního turné This is it, který má začít 13. července 2009, ale bohužel se tak již nestává, protože Michael Jackson 25. června 2009 (v padesáti letech) umírá na selhání srdce, jehož příčinou je předávkování Propofolem - velmi silným sedativem.

12. října 2009 bude představena dosud nevydaná skladba "This is It" a společnost Sony Music Entertrtainment vydá 26. října dvoudiskové album s hudbou inspirovanou filmem This is It. Filmem, který má být intimním portrétem Michaela Jacksona a jehož premiéra je avizována na 28. října 2009.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Michael Jackson mě moc hodně ovlivnil

(Petr , 11. 3. 2021 14:22)

Poprvé jsem slyšel jeho album Thriller a Bad v 7 letech. Bylo to ještě v době komunismu. Okamžitě jsem se do něj zbláznil a poslouchal jsem jen jeho písně a videoklipy. Obvinění z toho že zneužíval děti samozřejmě nevěřím prostě ne přes to nejede vlak jak se říká. Michael je a zůstane součástí mého života